Tüp Bebek

Tüp Bebek dolunay

Çocuk istediği halde dünyaya çocuk getiremeyen çiftlerin yüzdeliği azımsanmayacak oranlarda… Sağlıksız beslenme, genetik geçiş ve en önemlisi stres, infertilitenin en önemli nedenleri arasında… Tüp bebek tedavisi bu çiftelere umut olmakta ve yüz güldüren sonuçlara imza atmakla birlikte, tedavi organik olan sorunların çözümüne destek olurken, sürecin ve tedavinin kendisi bile başlı başına stresi arttırmakta… Artan stres ise tedavi başarısını düşürmekte… garip bir kısırdöngü. Sadece tedavi değil çocuksuzluğun çift üzerindeki özellikle kadın üzerindeki ruhsal yükü inanılmaz boyutlarda ve bu yük bile stres faktörü. Tüp bebek tedavisine bu duygusal yüklerle başlamak tedavinin başarısını düşürdüğü bilimsel bir gerçek.

İnfertilite tedavisinin uzun süren, pahalı bir tedavi olması ve tedavinin nasıl sonuçlanacağının belirsiz olması, toplumsal baskılar, tedavi sürecini eşler için duygusal açıdan daha zor bir hale getirmekte.

Tedavi sürecinde çiftler kendilerini dönem dönem veya sürekli olarak kötü hissederler. Sık ağlama ve umutsuzluk, yorgunluk, huzursuzluk ve aşırı kaygılı olma, suçluluk ve değersizlik duyguları, öfke ve kızgınlık duyguları, çevreden kopma, cinsel istek ve ilgi bozuklukları, uyku ve iştah bozuklukları, tedavinin başarısı konusuna aşırı yoğunlaşma ve bu konularda aşırı endişeli olma…vb süreçlerin yaşandığını görürüz.

Tedavi dönemi öncesinde ve tedavi sürecinde psikolojk destek çiftin rahatlamasını ve stres kimyasallarının dengelenmesini sağlar, farklı bakış açıları kazandırır ve tedavinin başarı oranını artırır.

Tedaviyi ve sonrasını rahat ve huzurlu geçiren çiftlerin tedaviyi gergin, stresli ve sorun yaşayan çiftlere göre tedaviden olumlu sonuç alma ihtimallerinin daha yüksek olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Çift ne kadar rahat ve dengedeyse, zihin, ruh ve bedende o kadar rahattır . 20 yıla yaklaşan mesleki deneyimimde de buna çokça şahit olmuşumdur.

Çok uzun süredir bu süreç de olan çiftlere destek olan bir psikolojik danışman olarak diyebilirim ki; stres faktörünü azalttığımızda ve tüp bebeğin kendine özel sürecine çifti ruhsal olarak da hazırladığımızda elimizden gelenin en iyisi yapmış oluruz ve olumlu sonuç alma yüzdemiz artar.

Tüp bebek tedavisinde kontrol edilebilir zihin, inanan kalp, kabul eden beden ve birbirine destek çift, tedavinin en güçlü yardımcılarıdır.